i-Wielkopolska – wyróżnienia Marszałka Województwa dla innowacyjnych przedsiębiorców

W dniu 27 września br., w trakcie XXXIV sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i statuetek Laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2019 i 2020.

Celem Konkursu, organizowanego przez Samorząd Województwa od 2007 roku,
jest promocja regionalnych przedsiębiorstw stosujących innowacyjne rozwiązania. Nagroda
w Konkursie stanowi wyróżnienie dla przedsiębiorstw z Wielkopolski, które stworzyły nowatorskie rozwiązania oraz wdrożyły je w praktyce.

W związku z rozwojem pandemii Covid-19 i obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa sanitarnego spotkań, jakie zostały odgórnie nałożone, jak dotąd nie było możliwości osobistego uhonorowania Laureatów obu edycji.

Dyplomy i statuetki z rąk Pani Małgorzaty Waszak-Klepka, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczącego Kapituły Konkursu odebrali:

Laureaci XII edycji Konkursu (2019):

  • Agencja Reklamowa Grafiti Sp. z o.o. za produkt „Medical Design – projekty na rzecz zmiany wizerunku służby zdrowia” w Kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Wnętrza przyszłości”.
  • Fibar Group S.A. za produkt „System do zarządzania inteligentnym domem” w Kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Rozwój oparty na ICT”.
  • Małkowski-Martech S.A. za produkt „Przeciwpożarową bramę kurtynową elastyczną Marc-Ok” w Kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Przemysł jutra”.
  • Solaris Bus & Coach S.A.  za produkt „Solaris Urbino 12 Hydrogen – zeroemisyjny autobus miejski z napędem elektrycznym zasilanym z wodorowego ogniwa paliwowego” w Kategorii Kategoria „H₂ Wielkopolska”.

Laureaci XIII edycji Konkursu (2020)

  • ALVO Sp. z o. o Sp.k. za produkt: Alvo Ultra V – bot w Kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Nowoczesne technologie medyczne”.
  • BeCREO Technologies Sp. z o.o. za produkt: Scottie Go! W Kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Rozwój oparty na ICT”.
  • PPH WObit E. K. J. Ober s.c. za produkt:  Robot mobilny MOBOT ® AGV FlatRunner MW Light
    w Kategorii “Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” – „Wyspecjalizowane procesy logistyczne”.

Raz jeszcze gratulujemy wszystkim Laureatom i dziękujemy za obecność na uroczystości.

Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie / spotkania online

Departament Gospodarki uprzejmie informuje o spotkaniach online organizowanych przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju w dniach 28 września i 12 października br. Spotkania dedykowane są przedstawicielom JST z naszego regionu, o tematyce jak zachęcać MŚP do wchodzenia na zagraniczne rynki, jak przygotować strategię ekspansji, z kim nawiązać kontakt i skąd brać środki. Niezwykle ważne będzie też zaakcentowanie celów zrównoważonego rozwoju, pokazanie przykładów możliwych działań i korzyści dla firm z obrania takiego kierunku.

Nieodłącznym elementem rozwoju firm jest internacjonalizacja, stąd też pomysł Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju – Spółki Samorządu Województwa Wielkopolskiego, na działanie uzupełniające do projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Standardy obsługi inwestora w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) Województwa Wielkopolskiego” zakładającego wdrożenie lub modernizację procedur współpracy z inwestorem.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:lidia.piechocka@wfr.org.pl W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny: 61 671 71 98.

 

Posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej w Coradia iLint

W czwartek 23 września odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej z udziałem jej Przewodniczącego Pana Jacka Bogusławskiego. Członkowie WPW spotkali się w Gdańsku, a dokładnie w pierwszym na świecie pasażerskim pociągu wodorowym sprawdzonym w eksploatacji pasażerskiej.

Coradia iLint zaprezentowany został na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako 2021
w Gdańsku – największej w Polsce i drugiej co do wielkości w Europie imprezie poświęconej branży kolejowej.

Posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej we wnętrzu pociągu możliwe było dzięki uprzejmości Pana Artura Fryczkowskiego – Prezesa Zarządu spółki Alstom Konstal, gdzie produkowane są pudła pojazdów wodorowych.

Coradia iLint to całkowicie bezemisyjny pociąg, którego ogniwa paliwowe przetwarzają wodór na energię elektryczną, emitując parę wodną i wodę. Pojazd może osiągnąć prędkość 140 km/h i zabrać na pokład 300 pasażerów (150 miejsc siedzących i 150 stojących).

– Pociąg ma wszystkie atrybuty klasycznego pojazdu z silnikiem diesla, a na jednym tankowaniu 260 kg wodoru może pokonać dystans ponad 1000 km – wyjaśniał Prezes Artur Fryczkowski.  

Alstom jest na etapie rozmów z kilkoma województwami w Polsce zainteresowanymi zakupem pociągu wodorowego. Okres od podpisania umowy do momentu dostarczenia pociągu to obecnie 2,5 roku.

– Jeśli pojawią się zamówienia z polskich regionów, planujemy w całości produkcję pociągów w naszym kraju, a chcąc uatrakcyjnić cenowo pojazd będziemy poszukiwać lokalnych dostawców poszczególnych elementów – zapewniał Prezes Fryczkowski. – Obecnie pudła pociągu i elementy konstrukcyjne produkowane są w Chorzowie, skąd trafiają do Niemiec, gdzie odbywa się montaż pociągu.

 

Trwa nabór JST/Nauka do udziału w wyjeździe projektu do Bremy – zgłoszenia do 4 października

Zapraszamy do zgłaszania się do udziału w wyjeździe informacyjno-promocyjnym projektu „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” do Bremy (Niemcy) w dniach 19-22 października 2021 r.

Do udziału w wyjeździe zgłaszać się mogą następujące podmioty z województwa wielkopolskiego:

  • jednostki samorządu terytorialnego (oraz stowarzyszenia JST),
  • instytucje szkolnictwa wyższego,
  • jednostki naukowe.

Głównym punktem agendy wyjazdu będzie udział w 2-dniowym wydarzeniu Hydrogen Technology Conference & Expo, które odbędzie się Bremie w dniach 20-21 października. Obok udziału w wydarzeniu możliwe jest poszerzenie agendy o spotkania/wizyty w podmiotach tworzących ekosystem gospodarki niskoemisyjnej i wodorowej. Agenda zostanie niebawem opublikowana na stronie: https://h2wielkopolska.pl/konkursbrema/.

Zgłaszające się podmioty zostaną wyłonione w konkursie, w którym oceniane będzie zaangażowanie i zaawansowanie w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, uwzględniającej wodór jako nośnik energii (ocena na podstawie załączanych w formularzu zgłoszeniowym prezentacji w jęz. angielskim). Przewiduje się udział 5 podmiotów w wyjeździe (3 JST oraz 2 z sektora nauki). Wszystkie dokumenty, w tym Regulamin Konkursu oraz wzór porozumienia między Województwem a wybranym podmiotem opublikowane są pod adresem: https://h2wielkopolska.pl/konkursbrema/. Na tej stronie znajduje się również formularz zgłoszeniowy online.

Zgłoszenia należy wysłać do 4 października 2021 r. (poniedziałek). Zgłoszenia wysłane po terminie nie będą rozpatrywane.

Urząd Marszałkowski pokryje koszty związane z udziałem jednego przedstawiciela każdego z wybranych podmiotów:

  • podróży z miejsca rozpoczęcia wyjazdu do miejsca powrotu (zgodnie z agendą, transport zapewniony przez Województwo),
  • noclegów ze śniadaniami (hotel zapewniony przez Organizatora),
  • wejściówek (w tym biletów wstępu na wydarzenie Hydrogen Technology Conference & Expo ) i innych elementów związanych z realizacją agendy wyjazdu,
  • tłumaczeń – w ramach organizowanych spotkań.

Udział w wyjeździe organizowany jest w  ramach projektu „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

 Informacje o projekcie: https://h2wielkopolska.pl/

Transfer Technologii w ramach działania 2.2. POIR / nabór wniosków

Departament Gospodarki informuje, iż Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ogłasza nowy konkurs na transfer technologii w ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji. 8 października br. uruchamiany zostaje nowy nabór wniosków na transfer technologii w ramach działania 2.2. POIR. 

Projekt nadal skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które stawiają na rozwój technologiczny swoich firm i poszukują finansowania na inwestycje w innowacje. Katalog kosztów kwalifikowanych w projekcie SOI obejmuje zakup praw własności lub licencji do innowacyjnego rozwiązania. Przedsiębiorcy wciąż będą mogli skorzystać z refinansowania zakupu wartości niematerialnych i prawnych (WNiP, IP) aż do kwoty 200 tys. euro.

Konkurs będzie trwał do 15 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania alokacji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://siecotwartychinnowacji.pl/granty-na-transfer-technologii/

Pytania można kierować do ARP S.A. również na adres poczty elektronicznej: soi@arp.pl oraz telefonicznie pod numerem telefonu infolinii: (22) 695 37 38 w godz. 8.00-13.00; (22) 695 36 87 w godz. 13.00-16.00.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szanowni Państwo uprzejmie informujemy, iż do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest największym badaniem, jakie realizuje statystyka publiczna. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne dla kraju na kolejne lata. 

Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie wypełniły obowiązku spisowego za pomocą jednej w powyższych metod.

W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Niezbędne informacje dotyczące spisu znajdują się na stronie:

https://spis.gov.pl/

DRUGIE POSIEDZENIE PLENARNE WIELKOPOLSKIEJ RADY TRZYDZIESTU KADENCJI 2021-2024

W dniach 7-9 września 2021 r. Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz członkowie Wielkopolskiej Rady Trzydziestu wzięli udział w XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. W ramach Forum Ekonomicznego, którego organizatorem była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie przy współpracy  Województwa Dolnośląskiego zrealizowano blisko 200 wydarzeń (sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych, spotkań B2B), w których udział wzięło ponad 3 tysiące uczestników.

Tematyka Forum obejmowała bardzo szeroki wachlarz zagadnień, wśród których szczególną rolę odgrywały m.in. dyskusje nt. szans rozwoju gospodarczego w okresie po pandemii oraz wykorzystania alternatywnych źródeł energii w tym procesie. Udział w Forum wzięli zarówno przedsiębiorcy, jak również szerokie grono samorządowców, naukowców oraz dziennikarzy. W gronie gości/prelegentów znaleźli się również ministrowie, podsekretarze stanu i inni przedstawiciele administracji rządowej.

W ostatnim dniu Forum (09.09.2021r.) odbyło się, drugie w bieżącej kadencji, plenarne posiedzenie Rady. Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podziękował członkom Wielkopolskiej Rady Trzydziestu za aktywny udział w panelach dyskusyjnych XXX Forum Ekonomicznego, podkreślając równocześnie wagę jaką Samorząd Województwa Wielkopolskiego przywiązuje do udziału w wydarzeniach o charakterze gospodarczym.

Członkowie Rady opracowali i przyjęli jednogłośnie „Stanowisko Wielkopolskiej Rady Trzydziestu w sprawie Polskiego Ładu”, które po powrocie zostało przyjęte przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 13.09.2021 r. Dokument wyraża zaniepokojenie przedsiębiorców regionu w odniesieniu do zaproponowanych przez Rząd RP działań w ramach POLSKIEGO ŁADU. Dokument przesłany został ministrom resortów gospodarczych, jak również posłom na Sejm RP reprezentującym województwo wielkopolskie w parlamencie.    

Tekst stanowiska poniżej:

Polski_Ład_WR_30_Stanowisko

 

Webinaria i warsztaty organizowane w ramach programu Interreg Europa – wrzesień i październik 2021

Departament Gospodarki uprzejmie informuje o spotkaniach tematycznych organizowanych przez program i platformę learningową Interreg Europa we wrześniu i październiku bieżącego roku.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkań są dostępne pod zamieszczonymi niżej linkami.  

Zapraszamy Państwa do udziału w wybranych webinariach i warsztatach.

W trakcie webinarium partnerzy projektów Interreg Europa ze Słowenii, Niemiec i Wielkiej Brytanii podzielą się doświadczeniem w tworzeniu centrów dla rowerów cargo oraz projektowaniu ram polityki dla potrzeb realizacji dostaw ostatniej mili rowerami cargo
w centrach miast. Ponadto będzie mowa także o mechanizmach wsparcia finansowego na zakup rowerów cargo, strategiach budowania floty rowerów e-cargo oraz programach leasingu rowerów e-cargo dla MŚP.

Na warsztaty składają się trzy sesje. Uczestnicy dowiedzą się, jak promować regiony dzięki strategiom rozwoju turystyki, brandingowi oraz angażowaniu różnych interesariuszy. Ponadto będzie można dowiedzieć się także, jak tworzyć zróżnicowaną i zrównoważoną ofertę turystyczną opartą na waloryzacji dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego.

W dyskusji zaplanowanej w formacie „round table” wezmą udział także praktycy i specjaliści: Marie Kĺstrup, kierownik Programu rowerowego dla Kopenhagi, prof. Michael Meschik, Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, Instytut Studiów Transportowych, Maria José Rojo, koordynator ds. aktywnych podróży oraz zdrowia, sieć POLIS (skupia m.in. europejskie miasta i regiony, które współpracują nad rozwojem innowacyjnych technologii i polityk transportu lokalnego), Holger Haubold, dyrektor ds. własności intelektualnej i gromadzenia danych, Europejska Federacja Cyklistów.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z nowymi sposobami wspierania rozwoju europejskich małych i średnich przedsiębiorstw w celu zwiększania skali ich działalności, od biznesu regionalnego i krajowego do rynków międzynarodowych
i globalnych. Ponadto eksperci tematyczni platformy learningowej Interreg Europa zapraszają, po uprzednim umówieniu, na 10-minutowe spotkania indywidualne.  

  • edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Sesje programu Interreg Europa:

13 października (godz. 16:00 – 17:00) – Road to resilient regions: tips for cooperation https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjQ0

14 października (godz. 09:30 – 11:00) – Cooperation and research opportunities with ESPON, Interact, Interreg Europe and URBACT in 2021-2027
https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjc2

Sesje projektów Interreg Europa

 – 12 października (godz. 09:30 – 11:00)   
– Is Your Region Worth Your Love? Soft Digitalisation, Regional Attraction and Engagement https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjky

– Empowering wellbeing and health through nature: inspiring good practices and initiatives across Europe (godz. 14:30 – 16:00)   
https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjQw

– Co-learning for mobility co-planning (godz. 16:30 – 18:00)   
https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMzM5

– 13 października (godz. 14:30 – 16:00)   
– Co-creating heritage futures: citizen and stakeholder engagement in heritage valorization https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMDYx

– Drivers for local green transition and inclusive recovery – Unlocking the full potential of start-ups and SMEs (godz. 14:30 – 16:00) https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjgx

– Citizen participation: key to building public support for the uptake of renewable energy (godz. 14:30 – 16:00)    https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMDc4

Więcej informacji na temat udziału Interreg Europa w tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast można znaleźć na stronie programu. https://www.interregeurope.eu/euregionsweek/

– 13 października Zachodniopomorskie zaprasza do dyskusji na temat zielonej przedsiębiorczości (godz. 14:30 – 16:00)   

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jako partner projektów Interreg Europa GRESS (https://www.interregeurope.eu/gress/) i Interreg Region Morza Północnego Future by Design (https://northsearegion.eu/fbd/) współorganizuje spotkanie Drivers for local green transition and inclusive recovery – Unlocking the full potential of start-ups and SMEs.

Partnerzy z Norwegii, Grecji, Włoch, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwecji i Polski zapraszają decydentów i polityków oraz przedstawicieli przemysłu, nauki
i instytucji finansowych do udziału w międzynarodowej debacie na temat start-upów i MŚP, w kontekście zielonej transformacji oraz ożywienia gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznego.

Rejestracja: https://eu.app.swapcard.com/event/eu-regions-week/planning/UGxhbm5pbmdfNjMxMjgx

Webinarium „Doing Business in Kazakhstan”

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu uprzejmie informuje o organizowanym przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju (spółka Samorządu Województwa Wielkopolskiego) webinarium pn. „Doing Business in Kazakhstan”.

Konferencja online odbędzie się 21 września 2021 r. w godzinach 10:00 – 13:00.

Udział jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację drogą mailową – wydarzenie@wfr.org.pl lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie WFR.

Link do spotkania zostanie wysłany dzień przed wydarzeniem.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej:

https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/doing-business-in-kazakhstan-transmisja-online/

 

Ostatnie z cyklu webinarium we współpracy z Regionem Stołecznym Berlin-Brandenburgia

We wtorek 14 września 2021r. Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego otworzył webinarium pt. „Eksport i inwestycje w Wielkopolsce – oferta dla niemieckich przedsiębiorców”.
Było to ostatnie z cyklu czterech webinariów organizowanych wspólnie z Business Location Network z Regionu Stołecznego Berlin-Brandenburgia, jednakże tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich, spotkanie dedykowane było przedsiębiorcom niemieckim.
Prelegenci, w tym Pan Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji, Pani Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, zaprezentowali m.in. możliwości inwestycyjne w naszym regionie, opcje wsparcia finansowego i merytorycznego oraz podzielili się swoimi doświadczeniami.
Podczas spotkania wyrażona została po stronie niemieckiej chęć kontynuowania dialogu i perspektywach pogłębienia współpracy.

 

Webinarium – Bony na cyfryzację. Zasady finansowania oraz wsparcie doradcze.

Departament Gospodarki informuje, iż 16 września o godz. 10:00 odbędzie się  webinar „Bony na cyfryzację – zasady finansowania oraz wsparcie doradcze. Jest to spotkanie z ekspertem PARP oraz hubem innowacji cyfrowych DIH4Future”, które organizuje PPNT przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jedynie rejestracja.

„Bony na cyfryzację”  to nowy program dotacyjny, oferujący możliwości pozyskania do 85% dofinansowania na projekty, dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych, które służą wdrażaniu innowacji procesowej lub nowego produktu na rynek.

Nabór wniosków ruszy 20 września i potrwa miesiąc. Maksymalna kwota wartości kosztów kwalifikowanych to 300.000 zł.

Więcej szczegółów rejestracja oraz agenda pod linkiem tutaj.

Bezpłatne spotkanie online Wielkopolska Dolina Wodorowa 15.09.2021

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu online:

FENOMEN WIELKOPOLSKIEJ DOLINY WODOROWEJ

W RAMACH CYKLU SPOTKAŃ „WIELKOPOLSKA – KIERUNEK WODÓR

ORGANIZATOR: SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

TERMIN: 15 WRZEŚNIA, GODZ. 10:00 – 12:30, ONLINE

  • Nasze spotkanie kierujemy do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Wielkopolski, jak również do przedstawicieli świata nauki, która wspiera biznes w procesie zmiany w kierunku nowych technologii, modeli biznesowych oraz przygotowania specjalistycznych kadr.
  • Do udziału zachęcamy również przedstawicieli wielkopolskich samorządów, które współrealizują politykę europejską związaną z niskoemisyjnością, zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej na poziomie lokalnym.
  • Zapraszamy również entuzjastów tematyki wodorowej, odnawialnych źródeł energii i zielonej gospodarki, która staje się istotną częścią publicznej debaty w Polsce, Europie i na świecie.
  • Zapraszamy wreszcie wszystkich zainteresowanych rozwojem Wielkopolski Południowej, tj. podregionu leszczyńskiego i kaliskiego, ponieważ spotkanie ma również na celu pokazanie wyzwań związanych z zieloną transformacją gospodarki z lokalnej perspektywy.

Uczestnik spotkania dowie się m.in.:

  • Czym jest Wielkopolska Dolina Wodorowa i jakie podmioty ją tworzą?
  • Jak przyłączyć się do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej?
  • Jaka jest rola samorządów w budowaniu gospodarki niskoemisyjnej?
  • O wsparciu regionów i samorządów lokalnych w budowie kompetencji MŚP potrzebnych w zielonej transformacji.
  • Jakie są szanse i wyzwania związane z niskoemisyjnym transportem niezbędnym dla rozwoju lokalnych społeczności?
  • Jakie są perspektywy wdrażania technologii wodorowych w szczególności w transporcie miejskim i przemyśle lotniczym?
  • Jakie jest miejsce biogazowni w ekosystemie wodorowym?
  • Czy wielkopolskie firmy mogą dostarczać produkty i usługi dla zielonego lotniska?
  • Jakie są szanse  i wyzwania związane z wdrażaniem technologii wodorowych z perspektywy MŚP?

AGENDA SPOTKANIA, SYLWETKI PRELEGENTÓW I PANELISTÓW ORAZ FORMULARZ REJESTRACYJNY DOSTĘPNE SĄ TUTAJ .

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu  „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” realizowanego przez Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w latach 2019-2022, współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

Informacja o projekcie: TUTAJ.

Zaproszenie na bezpłatne spotkanie pt. „Regionalne wsparcie dla wielkopolskich przedsiębiorców: finanse, mediacje, ekspansja zagraniczna”

21 września 2021r. w Centrum Inicjatyw Społecznych w Trzciance odbędzie się spotkanie informacyjne inaugurujące cykl podregionalnych wydarzeń dotyczących wsparcia wielkopolskich przedsiębiorstw w ekspansji zagranicznej.

W programie przewidziano następujące zagadnienia:
– preferencyjne finansowanie rozwoju i inwestycji dla MŚP oferowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego,
– mediacje – jak przejść od konfliktu do kooperacji w biznesie,
– jak i gdzie można uzyskać rzetelne informacje związane z prowadzeniem działalności eksportowej.

W wydarzeniu wezmą udział m.in.:
Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
Pan Krzysztof Jaworski – Burmistrz Trzcianki,
Pan Wojciech Kruk, Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Przewodniczący Wielkopolskiej Rady 30

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym programie.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia udziału w wydarzeniu przyjmujemy do 16 września 2021 r. pod adresem e-mail: tradeoffice@umww.pl.
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu  0 61 626 62 62.

Wydarzenie organizowane jest przez Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Program_spotkanie Trzcianka_21092021
KLAUZULA INFORMACYJNA RODO_Trzcianka