Drugi nabór wniosków w  programie Interreg Region Morza Bałtyckiego

Department Gospodarki uprzejmie informuje, że 20 października br. podczas konferencji programowej
w Hamburgu, oficjalnie ogłoszono drugi nabór wniosków na projekty małe i projekty główne
w programie. Wnioski o dofinansowanie projektów ze środków programu mogą składać instytucje
ze wszystkich polskich województw.

Oferta programu jest kierowana do:

  • władz centralnych
  • samorządów regionalnych i lokalnych
  • instytucji publicznych
  • organizacji pozarządowych
  • przedsiębiorców.

 1. Drugi nabór wniosków o dofinansowanie projektów małych potrwa do 26 stycznia 2023 r.,
a projektów głównych do 14 marca 2023 r.

Ważne! Pierwszym obowiązkowym krokiem w aplikacji jest przedstawienie Project Idea Form- koncepcji projektu. W przypadku projektów małych należy to zrobić do 5 stycznia 2023 r., natomiast w przypadku projektów głównych do 14 lutego 2023 r.
Przedstawienie koncepcji projektu pozwoli na konsultację wnioskodawcy z Wspólnym Sekretariatem
i dopracowanie koncepcji projektu przed jego złożeniem.
Ogłoszenia o naborze oraz więcej informacji znajduje się w zakładce programu na stronie www.ewt.gov.pl.

2. 17 listopada br. odbędzie się krajowe seminarium informacyjne o zasadach drugiego naboru wniosków w programie

Krajowy Punkt Kontaktowy programu (MFiPR) wraz z przedstawicielami Wspólnego Sekretariatu zapraszają do udziału w krajowym seminarium informacyjnym o zasadach drugiego naboru wniosków
w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.
Podczas spotkania zostaną przedstawione zasady i priorytety tematyczne programu, harmonogram oraz szczegóły drugiego naboru wniosków.
Uczestnicy spotkania zainteresowani złożeniem wniosku w naborze dowiedzą się między innymi jak skonstruować budżet i jakich błędów nie popełniać w aplikacji.
Seminarium informacyjne odbędzie się online w godzinach 10.00-14.00. Rejestracja jest możliwa do dnia 15 listopada br.

Program oraz formularz rejestracyjny znajdują się TUTAJ.

3. W związku z ogłoszeniem naboru wniosków, Wspólny Sekretariat uruchamia kolejną serię webinariów dla wnioskodawców

W listopadzie odbędą się 3 seminaria online prowadzone przez przedstawicieli Wspólnego Sekretariatu programu.
Daty oraz zakres tematyczny spotkań mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.
Wspólny Sekretariat zaprasza wszystkich zainteresowanych udziałem w programie do rejestracji na webinaria!

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w webinarach i składania wniosków w drugim naborze!

Wielkopolska na targach SIAL Paris 2022

Targi SIAL Paris organizowane są w cyklu dwuletnim od ponad 50 lat i są jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń branży rolno-spożywczej. Pierwsza edycja targów w 1964 r. zebrała ekspertów z 26 krajów, obecnie można tu było spotkać 7000 wystawców z ponad 200 państw, w tym 252 z Polski. Francja po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE stała się trzecim co do wielkości rynkiem zbytu towarów z Polski, tuż za Niemcami i Czechami.

Wielkopolskie przedsiębiorstwa zaprezentowały swoją ofertę na stoisku regionalnym Województwa Wielkopolskiego na targach SIAL Paris 2022 we Francji, w dniach od 15 do 19 października 2022 r. Wśród firm z naszego regionu reprezentujących obszar Inteligentnej Specjalizacji „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” obecni byli przedstawiciele następujących firm, tj. :

  • AGRO-DANMIS GRAMOWSCY Sp. J. (producent koziego nabiału)
  • BARS HALINA KALEMBA (producent czekolad)
  • BELiN Poland Sp. z o.o. (producent herbat)
  • CONSUMA Sp. z o.o. (producent jaj)
  • DANTOM Sp. z o.o. (producent klipów)
  • FABRYKA MASZYN SPOŻYWCZYCH SPOMASZ PLESZEW S.A. (producent maszyn spożywczych)
  • FRANKFOOD Sp. z o.o. (producent soków)
  • GRUPA PRODUCENTÓW GRZYBÓW „ŁUK-MAR” (producent grzybów)
  • LAS-KALISZ Sp. z o.o. (producent dziczyzny)
  • MALPOL Sp. z o.o. (producent pieczarek)
  • MICHAŁ MŁYNARCZYK WYTWÓRNIA LODÓW I ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH (producent lodów)
  • MICROFOOD S.A. (linie technologiczne do suszenie owoców i warzyw)
  • NORIS Sp. z o.o. Sp. k. (producent pieczarek)
  • PRODUCT PLUS KOZANECKI, SŁABOLEPSZY Sp. J. (producent sezamków)
  • RUDOPAL Sp. z o.o. (producent mrożonej żywności)
  • SEMCO Sp. z o.o. Sp. k. (producent olejów)
  • STAN Anna Lesień (producent kiszonek)
  • VITACORN (producent olejów)
  • ZAKŁAD PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH „ROWITA” Sp. z o.o. (producent przypraw)
  • ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA OWOCOWO – WARZYWNEGO W ŚRODZIE WLKP. Sp. z o.o. (producent mrożonek)

Wielkopolska na targach GITEX GLOBAL 2022

Wielkopolskie przedsiębiorstwa zaprezentowały swoją ofertę na stoisku regionalnym Województwa Wielkopolskiego na targach GITEX GLOBAL w Dubaju (ZEA), w dniach od 10 do 14 października 2022 r. Wśród firm z naszego regionu reprezentujących obszar Inteligentnej Specjalizacji „Rozwój oparty na ICT” obecni byli przedstawiciele firm: EXPANSIO Sp. z o. o., Achromatic Sp. z o. o., Mabrobotics Sp. z o. o., Llidero Sp. z o. o., IF ONE Sp. z o. o., SUMM-IT S. A., DevPark Sp. z o.o., BeCREO Technologies Sp. z o. o., Tomasz Kaczmarek P. W. Digital.

Targi GITEX są światową sceną innowacji, gdzie prezentują się liderzy oraz startupy z branży IT i nowych technologii. W międzynarodowych rankingach impreza lokuje się na wysokiej pozycji – na podstawie poprzednich edycji skupia ok. 4 700 wystawców oraz ponad 100 000 odwiedzających. Tematyka targów jest szeroka, dotyczy między innymi rozwiązań ICT, AI, 5G, chmury, BigData, cyberbezpieczeństwa, Blockchain, obliczeń kwantowych, immersyjnego marketingu i Fintech. Wielkopolskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników targów.

Udział w targach został zrealizowany w ramach projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

H2Wielkopolska z wizytą studyjną w Wielkiej Brytanii

Wielkopolskie firmy zainteresowane udziałem w regionalnym ekosystemie gospodarki wodorowej wzięły udział w dniach 11-12 października br. w wizycie studyjnej projektu „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” w Północnej Anglii. Delegacji złożonej z przedstawicieli 6 przedsiębiorstw – PHU „TRANS-KOL” Zenon Sobczak Sp. z o.o., LafEnergy Sp. z o.o., Virtud Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Badań i Analiz Energetycznych ENERGOTHERM Sp. z o.o., DTJ sp. z o.o., Sevencomp Marcin Indrzejczak – przewodził Pan Jacek  Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

W pierwszym dniu wizyty delegacja odwiedziła Manchester Fuel Cell Innovation Centre (MFCIC), jednostkę naukowo-badawczą na Manchester Metropolitan University, która od wielu lat rozwija współpracę z biznesem, przemysłem i samorządem. Uczestnicy wizyty mogli się zapoznać z działalnością centrum, zwiedzili laboratorium ogniw paliwowych, jak również wymienili doświadczenia z brytyjskimi rozmówcami, do których należeli m.in. Amer Gaffar, Prof. Peter Kelly, Prof. Bamidele Adebisi oraz Dr Justyna Kulczyk-Małecka. Amer Gaffar, dyrektor MFCIC, poinformował m.in. o wyzwaniach związanych z przygotowaniem i wdrażaniem regionalnej strategii wodorowej dla aglomeracji Greater Manchester. Podobne wyzwania stoją przed Wielkopolską – przygotowywana jest właśnie regionalna strategia wodorowa, dokument ma być gotowy w przyszłym roku.

Drugiego dnia wizyty delegaci obejrzeli Hydrogen Home w okolicach Newcastle upon Tyne. Ten należący do operatora gazowego Northern Gas Networks obiekt służy testowaniu rozwiązań i technologii wodorowych w mieszkalnictwie. Obecnie znajdują się tam domy modułowe, w których używane są wodorowe kuchenki, piecyki i bojlery. Na terenie obiektu znajduje się również instalacja gdzie mieszane są gaz ziemny (80%) z wodorem (20%). Paliwo gazowe jest następnie przesyłane istniejącą siecią gazową do domów w pobliskim Winlaton. Eksperyment potwierdza, że możliwe jest mieszanie gazu ziemnego z wodorem w takich proporcjach bez zmiany istniejącej infrastruktury służącej przesyłowi i aplikacjom na użytek domowy. W najbliższej perspektywie ma powstać osiedle złożone z typów domów reprezentujących najczęściej występujące w Wielkiej Brytanii budownictwo – w celu przeprowadzenia dalszych testów w większej skali.

Udział w wizycie realizowany był w ramach projektu konkursowego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

Część z firm uczestniczących w wizycie korzystała lub korzysta z pakietu wsparcia doradczego H2BIZNES 2 w ramach tego samego projektu.

 

Konferencja „Przyszłość energetyki wodorowej w Wielkopolsce”

Departament Gospodarki zaprasza do udziału w konferencji pn. „Przyszłość energetyki wodorowej w Wielkopolsce”, która odbędzie się 25 października 2022 r. w godzinach 10:00 – 15:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Sali Sesyjnej.

Podczas konferencji zorganizowane zostaną m.in. dwie sesje panelowe dotyczące wykorzystania wodoru w transporcie oraz w gospodarce komunalnej. Wydarzenie skierowane jest do przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów lokalnych, jednostek naukowych, uczniów i studentów zainteresowanych rozwiązaniami z obszaru technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wykorzystania wodoru.

Poniżej znajduje się strona wydarzenia ze wszystkimi szczegółami oraz formularz, za pomocą którego można zarejestrować się na wydarzenie:

https://konferencjawodorowa.gmsynergy.com.pl

Rejestracja na wydarzenie jest otwarta do 24 października 2022 roku.  

Konferencja współfinansowana jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.2 Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw w ramach projektu „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru (BSW-H2)”.

Wynik naboru na targi VIETNAM FOODEXPO 2022

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego uprzejmie informuje, że 9 października 2022 r. zakończono nabór przedsiębiorstw na stoisko regionalne Województwa Wielkopolskiego na targi Vietnam Foodexpo 2022, Ho Chi Minh City (Wietnam) odbywające się w dniach 16-19 listopada 2022 r. wpisane w Obszary Inteligentnej Specjalizacji: „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”, „Przemysł jutra”.

Zgodnie z pkt. II, IV.4 i IV.5 Regulaminu naboru, do udziału w ww. wydarzeniu zakwalifikowane zostały wszystkie zgłoszone podmioty (kolejność wg wpływu zgłoszeń):

  1. Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A.
  2. Gospodarstwo Sadownicze Mateusz Pluta
  3. Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Środzie Wlkp. Sp. z o.o.
  4. Młyn Niedźwiady A. Siewkowski Sp. k.
  5. „GEO-POLAND” Sp. z o.o.
  6. MLP Maes Anna
  7. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowy Instytut Badawczy
  8. Global Strateg Consulting Sp. z o.o.

Działanie realizowane w ramach Projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,  Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2:  Promocja gospodarcza regionu.

Roadshow 2022

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza do udziału w Roadshow – cyklu sześciu imprez, które odbędą się w drugiej połowie października 2022 roku w Województwie Wielkopolskim:

  • 20 październik Konin, Plac Wolności, godz. 11:00 – 17:00
  • 21 październik Kalisz, Pola Marsowe/Park Miejski, godz. 11:00 – 17:00
  • 22 październik Ostrów Wielkopolski, Park Miejski, godz. 11:00 – 17:00
  • 23 październik Leszno, Rynek, godz. 11:00 – 17:00
  • 24 październik Piła, Plac Zwycięstwa, godz. 11:00 – 17:00
  • 25 październik Poznań, Plac Wolności, godz. 13:00 – 19:00

Roadshow to polega na przedstawieniu rozwiązań i technologii wodorowych
w największych, wybranych subregionalnych ośrodkach miejskich w Wielkopolsce. W każdym z tych miast zostanie zorganizowana wystawa zawierająca urządzenia wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe, instalacje i atrakcje edukacyjne.

W interaktywnych strefach ekspozycji, mieszkańcy miast dowiedzą się czym jest gospodarka wodorowa i jak wodór może odmienić nasz transport, przemysł czy magazynowanie energii. Rodshow będzie również platformą wymiany doświadczeń i transferu wiedzy w obszarze tworzenia  ekosystemu wodorowego.

Zapraszamy do udziału i śledzenia mediów społecznościowych:

https://roadshow.meethydrogen.com/

https://www.facebook.com/Poznaj-Wod%C3%B3r-Roadshow-102846372576801

https://www.instagram.com/poznajwodor

https://twitter.com/PoznajWodor

Nabór przedsiębiorstw na stoisko regionalne Województwa Wielkopolskiego na targi wpisane w obszar Inteligentnej Specjalizacji: „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” oraz „Przemysł jutra”.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza nabór przedsiębiorstw na stoisko regionalne Województwa Wielkopolskiego w 2022 r. na targi: Vietnam Foodexpo 2022, odbywające się w dniach 16-19 listopada 2022 r., Ho Chi Minh City (Wietnam) wpisane w obszar Inteligentnej Specjalizacji:„Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” oraz „Przemysł jutra”.

Więcej informacji: https://foodexpo.vn/en/index.php

Nabór skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.) posiadających siedzibę na terenie Województwa Wielkopolskiego, których działalność jest zgodna z obszarem inteligentnej specjalizacji: „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” oraz „Przemysł jutra”.

O zakwalifikowaniu firmy do udziału w targach decyduje Organizator, który zastrzega możliwość weryfikacji prowadzonej działalności przedsiębiorstwa oraz produktów prezentowanych podczas targów.

Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie Formularza zgłoszeniowego
i przesłanie go wraz z podpisanym Regulaminem naboru, Oświadczeniem o pomocy de minimis, Formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz aktualnym wypisem z KRS/CEIDG na adres e-mail: kinga.boguszewska@umww.pl lub pocztą, do 9 października 2022 r. (niedziela). Zgłoszenia przesłane po tym terminie nie będą rozpatrywane – decyduje data wpływu.

Przedsiębiorstwa, które zakwalifikują się do udziału w targach zobowiązane są do odesłania podpisanej Umowy w ciągu 3 dni roboczych od jej otrzymania oraz wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia i świadomości ryzyka udziału w targach 3 dni przed wyjazdem na targi Vietnam Foodexpo 2022. W przypadku braku podpisanej Umowy przedsiębiorstwo zostaje automatycznie wykreślone z listy uczestników targów.

Dodatkowe informacje:
Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (tel. 61 626 62 55, e-mail: kinga.boguszewska@umww.pl).

Załączniki:

Formularz zgłoszeniowy – Vietnam Foodexpo 2022

Formularz informacji de minimis

Oswiadczenie o pomocy de minimis

Oświadczenie uczestnika Vietnam Foodexpo 2022

Regulamin_naboru_Vietnam_Foodexpo 2022

Wzór umowy – Vietnam Foodexpo 2022

Działanie realizowane w ramach Projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,  Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2:  Promocja gospodarcza regionu.

Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Unia Europejska