PODPISANIE AKTU POWOŁANIA WIELKOPOLSKIEGO SĄDU ARBITRAŻOWEGO

W dniu 23 czerwca 2021 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Powołania Wielkopolskiego Sądu Arbitrażowego przez sześć regionalnych organizacji samorządu gospodarczego.

Podpisanie odbyło się w obecności Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który w swoim wystąpieniu okolicznościowym podkreślił, że stworzenie wspólnej platformy pozasądowego rozstrzygania sporów pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków ewentualnych sporów oraz roszczeń majątkowych pomiędzy stronami. Ograniczy także koszty finansowe prowadzonych postępowań.

Pan Jacek Bogusławski podkreślił również, że powstanie Wielkopolskiego Sądu Arbitrażowego będzie istotnym kamieniem milowym w procesie upowszechnienia idei sądownictwa polubownego. Istotne jest, że Sąd będzie mógł korzystać ze wsparcia doświadczonej kadry akademickiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również grona praktyków sztuki prawniczej – Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz Okręgowej Rady Adwokackiej. Przedstawiciele tych strategicznych partnerów uczestniczyli w uroczystości podpisania aktu powstania WSA.

Akt Powołania został podpisany przez Prezesów Izb Gospodarczych z Wielkopolski: Wojciecha Kruka – Prezydenta Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Andrzeja Łyko – Prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji, Tomasza Łasowskiego – Prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Lesznie, Grzegorza Marciniaka – Prezesa Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, Romana Byczyka – Prezesa Konińskiej Izby Gospodarczej, Tomasza Działyńskiego – Prezesa Pracodawców RP – Wielkopolska oraz Włodzimierza Bobkiewicza – Prezesa WIPH w Gnieźnie.

 

POSIEDZENIE INAUGURACYJNE WIELKOPOLSKIEJ RADY TRZYDZIESTU KADENCJI 2021-2024

W dniu 23 czerwca 2021 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zebrała się na swoim posiedzeniu inauguracyjnym Wielkopolska Rada Trzydziestu (WR30) kadencji 2021-2024. Skład Rady nowej kadencji ustanowiony został uchwałą nr 3751/2021 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 17.06.2021 r.

Wielkopolska Rada Trzydziestu, będąca organem opiniotwórczo-doradczym Zarządu Województwa Wielkopolskiego, jest istotnym ogniwem współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z organizacjami samorządu gospodarczego i zawodowego oraz pozostałymi instytucjami otoczenia biznesu naszego regionu. Obecność w tym gremium przedstawicieli wiodących struktur samorządu gospodarczego Wielkopolski, jak również organizacji gospodarczych, których cele statutowe związane są ze wsparciem przedsiębiorczości, pozwala na podjęcie nowych wyzwań stanowiących efekt dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej regionu.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreślając szczególną rolę jaka przypada Radzie w procesie komunikacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego ze środowiskiem biznesowym regionu – środowiskiem animatorów życia gospodarczego.

Pan Jacek Bogusławski podkreślił również, że nowa kadencja Wielkopolskiej Rady Trzydziestu (2021-2024) przypadać będzie na okres przezwyciężania skutków pandemii COVID-19, który w powiązaniu z wyzwaniami dotyczącymi zmian klimatycznych oraz potrzebą redefiniowania modeli biznesowych wielu podmiotów gospodarczych, wymagać będzie wzmocnienia roli samorządu gospodarczego.

Podczas posiedzenia Pan Wojciech Kruk, przewodniczący WR 30 kadencji 2018-2021, przedstawił krótką informację o działalności Rady w minionej kadencji.

Członkowie Wielkopolskiej Rady Trzydziestu dokonali wyboru nowego składu Prezydium Wielkopolskiej Rady Trzydziestu, którą stanowią w kadencji 2021-2024:

Przewodniczący WR30: 

  • Pan Wojciech KRUK, Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej,

Wiceprzewodniczący WR30:

  • Pan Grzegorz MARCINIAK, Prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski,
  • Pani Zuzanna SZCZUDLIK, Prezes Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości,

Członkowie Prezydium WR30:

Pan Damian BRZÓSKA, Prezes Tureckiej Izby Gospodarczej,

Pan Leszek KASZUBA, Wiceprezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Lesznie,

Pan Zenon KIERCZYŃSKI, Prezes Wielkopolskiej Izby Budownictwa,

Pan Andrzej ŁYKO, Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji.

„Jak wspierać lokalnie rozwój branży wodorowej?”

Podczas dzisiejszego posiedzenia Wielkopolskiej Platformy Wodorowej poruszony został temat lokalnego wspierania branży wodorowej. Witając uczestników spotkania, Pan Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, poinformował o trwającym naborze firm z Wielkopolski w ramach bezpłatnego audytu wodorowego mającego na celu ocenę potencjału przedsiębiorstwa do jego zmiany i rozwoju w obszarze łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej. Pan Jacek Bogusławki wspomniał też o zaangażowaniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w pomoc dedykowaną przedsiębiorcom w obszarze rozwoju gospodarki nisko i zeroemisyjnej.

Prelegentem webinarium był Pan inż. Marek Foltynowicz – ekspert Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, wprowadzający technologie wodorowe i rozwiązania z zakresu e-mobilności w polskich spółkach Oil&Gas, jak również ekspert w projekcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”.

Gość dzisiejszego webinarium przedstawił działania, które mają wspierać wielkopolskie MŚP w rozpoczęciu swojej działalności w wodorowym łańcuchu dostaw i wartości. Zaliczyć do nich można m.in. wsparcie w obszarze organizacyjnym, finansowym czy doradczym.

Nabór na targi Nordic Organic Food Fair 2021

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza nabór przedsiębiorstw na stoisko regionalne Województwa Wielkopolskiego w 2021 r. na targi: Nordic Organic Food Fair 2021, Malmo (Szwecja), odbywające się w dniach 17-18 listopada 2021 r. wpisane w obszar Inteligentnej Specjalizacji: „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”.

Więcej informacji: www.nordicorganicexpo.com/

Nabór skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.) posiadających siedzibę na terenie Województwa Wielkopolskiego, których działalność jest zgodna z obszarem inteligentnej specjalizacji: „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” oraz posiadają produkty z certyfikowaną żywnością i napojami ekologicznymi.

Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie Formularza zgłoszeniowego
i przesłanie go wraz z podpisanym Regulaminem naboru, Oświadczeniem o pomocy de minimis, Formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz aktualnym wypisem z KRS/CEIDG na adres e-mail: aneta.kubik@umww.pl lub pocztą, do 8 lipca 2021 r. (czwartek) (zgłoszenia przesłane po tym terminie nie będą rozpatrywane – decyduje data wpływu).

Przedsiębiorstwa, które zakwalifikują się do udziału w targach zobowiązane są do odesłania podpisanej Umowy w ciągu 5 dni roboczych od jej otrzymania oraz wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia i świadomości ryzyka udziału w targach 3 dni przed wyjazdem na targi Nordic Organic Food Fair 2021. W przypadku braku Umowy przedsiębiorstwo zostaje automatycznie wykreślone z listy uczestników targów.

Dodatkowe informacje:
Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 

(tel. 61 62 66 251, e-mail: aneta.kubik@umww.pl).

Formularz zgłoszeniowy – NordicOrganicFood 2021

Oświadczenie uczestnika Nordic Organic Food 2021

Regulamin_Nordic Organic Food 2021

Wzór umowy – Nordic Organic Food 2021

formularz-informacji-przedstawianych-przy-ubieganiu-sie-o-pomoc-de-minimis_2014

Oświadczenie o pomocy de minimis

Spotkanie informacyjne w sprawie pierwszego naboru projektów w programie Interreg Europa Środkowa 2021-2027

Szanowni Państwo.

Departament Gospodarki informuje, że w dniu 25 czerwca br. w godzinach 11:00-12:30, odbędzie się spotkanie online  organizowane przez Departament Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), podczas którego udzielone zostaną praktyczne informacje pomagające
w przygotowaniu się do udziału w pierwszym naborze projektów transnarodowych.

Nabór zostanie otwarty jesienią br. jednak już teraz przygotowywane są informacje i narzędzia, które pozwolą rozpocząć planowanie nowych projektów i tworzenie międzynarodowych partnerstw.
W najbliższych dniach dostępne będą webinaria i narzędzia online przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych współpracą transnarodową.

Podczas spotkania 25 czerwca br. przedstawiciele MFiPR przedstawią zakres tematyczny naboru, charakterystykę projektów, wskażą źródła informacji oraz narzędzia służące wsparciu wnioskodawców.

Wszystkich chętnych do udziału w seminarium zapraszamy do rejestracji. Program spotkania oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.europasrodkowa.gov.pl w sekcji „Zaproszenia”. Link do seminarium, które odbędzie się za pomocą aplikacji ZOOM, zostanie przesłany osobom zarejestrowanym dzień przed spotkaniem.

Projekt „Własność intelektualna w Twojej firmie”

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuję  o rozpoczęciu naboru dla przedsiębiorców z sektora MŚP do projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie”, który jest prowadzony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem projektu jest m.in. wspieranie innowacyjności i rozwoju polskich przedsiębiorstw oraz promocja ochrony własności intelektualnej. Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie internetowej: msp.uprp.gov.pl​

Posted in mzp

Skandynawia – kolejne spotkanie z cyklu wydarzeń „Doing business in …” już za nami

16 czerwca br. Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, otworzył wraz z Panem Wojciechem Marcinkiewiczem, Prezesem Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju,  kolejne spotkaniu biznesowe z cyklu „Doing Business in …”, tym razem poświęcone krajom skandynawskim.

Podczas spotkania zaprezentowana została oferta produktów finansowych Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju przeznaczonych na rozwój i działalność eksportową, a także rozmawiano m. in. o tym jak dotrzeć do klientów z rynków nordyckich, jakie towary i usługi mogą zdobyć uznanie tamtejszych konsumentów, czy też jak działać w przestrzeni e-commerce oraz o czym trzeba wiedzieć zanim wyślemy towar. Ekspertami podczas wydarzenia byli kierownicy Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w krajach nordyckich, a także specjaliści z zakresu e-commerce, kwestii prawnych oraz usług logistyczno-transportowych.

Zapis wydarzenia dostępny jest na kanale Youtube Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

Międzynarodowe seminarium on-line w ramach projektu Interreg Europa POWERTY

Departament Gospodarki uprzejmie informuje, że w dniach 17-18 czerwca 2021 odbędzie się międzynarodowe seminarium online organizowane w ramach projektu Interreg Europa POWERTY przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska.

Celem projektu POWERTY jest umożliwienie małym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej gospodarstwom domowym korzystania ze źródeł energii odnawialnej. Działania dotyczą także pobudzania nowych rozwiązań rynkowych dla grup wrażliwych (www.interregeurope.eu/powerty/).

W trakcie seminarium eksperci z Polski (m.in. z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu) oraz zagranicy (m.in. ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, władz miejskich Sewilli) poruszą kwestie innowacji społecznych, rozwoju energetyki obywatelskiej, mechanizmów polityki mieszkaniowej i termomodernizacji w polityce samorządowej i inne. Spotkanie moderować będzie Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się w załączonym programie.

Seminarium prowadzone będzie w języku angielskim, organizatorzy zapewniają jednak tłumaczenie na język polski.

Rejestracja po linkiem: https://zoom.us/meeting/register/tJIrc-iuqDMrEtVFSGiOcPcJcco6msV46FTC

seminarium POWERTY_program

Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w dniach 31.05.-13.09.2021 r. udostępniło możliwość składania wniosków o nadanie lub odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego.

Wnioski mogą składać klastry, które spełniają warunki określone w regulaminie konkursu, działające przynajmniej 3 lata i skupiające nie mniej niż 51 członków.

Poprzednie edycje Konkursu o status Krajowego Klastra Kluczowego pozwoliły na wyłonienie wiodących klastrów, o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Podobnie jak w poprzednich latach, celem obecnej, V edycji konkursu, będzie wyłonienie klastrów, które będą partnerami w realizacji celów polityk publicznych i budowaniu przewag konkurencyjnych Polski. Konkurs składa się z trzech etapów, a klastry oceniane są w pięciu obszarach: Zasoby ludzkie, infrastrukturalne i finansowe, Potencjał gospodarczy klastra, Tworzenie i transfer wiedzy, Działania na rzecz polityk publicznych i Orientacja na klienta.

Więcej informacji dostępnych poniżej:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/konkurs-o-status-krajowego-klastra-kluczowego

 

Zaproszenie do udziału w konsultacjach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – Regionalny Punkt Kontaktowy EWT, zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027., które trwają do 22 czerwca 2021 r.

Informacja, dokumenty i zaproszenie do zgłaszania uwag są dostępne pod adresem: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/konsultacje-programow/interreg-region-morza-baltyckiego/

Program będzie realizowany na obszarze jedenastu krajów, z których osiem to państwa członkowskie UE (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja i część Niemiec) oraz trzy państwa partnerskie (Białoruś, część Norwegii i Rosji). Instytucją Zarządzającą transnarodowym programem Interreg Region Morza Bałtyckiego jest Bank Inwestycyjny Szlezwik-Holsztyn z siedzibą w Kilonii
w Niemczech.

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 został opracowany przez Wspólny Komitet Programujący, w pracach którego uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz reprezentanci województw wskazani przez Związek Województw RP.
Jego przygotowanie poprzedziły analizy i konsultacje organizowane przez Wspólny Sekretariat programu w 2020 roku.

Przesłane w terminie uwagi zostaną rozpatrzone przez Departament Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i przekazane do Instytucji Zarządzającej programem Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Nabór ekspertów do programu „Nowa Energia”

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuję o naborze na ekspertów ze środowisk akademickich i branżowych do wdrażania programu „Nowa Energia” prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program ma na celu wsparcie wdrożenia innowacyjnych technologii energetycznych. Do zadań ekspertów będzie należała ocena fiszek na etapie preselekcji oraz ocena wniosków na etapie selekcji, według kryteriów jakościowych punktowych. Eksperci będą również uczestniczyli  w panelach eksperckich z wnioskodawcą oraz, w przypadku konieczności, w procedurach odwoławczych.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1784,poszukiwani-eksperci-do-oceny-wnioskow-w-programie-nowa-energia.html 

 

Webinarium „Wsparcie finansowe dla wielkopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP”

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w organizowanym przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju webinarium „Wsparcie finansowe dla wielkopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP”.

Celem spotkania jest przedstawienie przedsiębiorcom z województwa wielkopolskiego aktualnie dostępnych instrumentów finansowych oferowanych przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z produktami finansowymi dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Wydarzenie  odbędzie się  9 czerwca 2021 r. w godzinach 10:00 – 12:00, na platformie YouTube.

Rejestracja na wydarzenie trwa do 8 czerwca 2021 r. pod adresem mailowym: promocja@wfr.org.pl lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Więcej szczegółów dostępnych poniżej

https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/bezplatny-webinar-wsparcie-finansowe-dla-wielkopolskich-przedsiebiorcow-z-sektora-msp-9-czerwca-2021-r/

Geo Days 2021

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w Geo Days 2021.

Wydarzenie organizowane jest przez francuski klaster Avenia specjalizujący się w reprezentowaniu i doradztwu na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek badawczych i naukowych, podmiotów publicznych w obszarze technologii geotermalnych, wodorowych, gazowych i przemyśle wydobywczym. 

Wydarzenie odbędzie w formie online w terminie 22-24 czerwca 2021 r.

Udział w wydarzeniu jest płatny.

Więcej szczegółów dostępnych poniżej

https://www.geodays-event.com/en

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie online z zakresu zamówień publicznych dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce (18.06.2021)

Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu, podczas którego zapoznają się Państwo z podstawowymi zasadami skutecznego ubiegania się o zamówienia dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce.

Szkolenie przeznaczone dla: przedsiębiorców (właścicieli i menadżerów firm zarejestrowanych
w Polsce) oraz przedstawicieli instytutów naukowych i uczelni wyższych prowadzących działalność gospodarczą z Województwa Wielkopolskiego, Mazowieckiego, Łódzkiego i Podlaskiego.

W wydarzeniu wezmą udział:
Aleksander Siemaszko, Zastępca Dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii;
Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego;
Ronald Farkas, Założyciel i Prezes Poland-U.S. Operations;
Anastasiia Vasylenko, Manager ds. kontraktów międzynarodowych w REKORD Hale Namiotowe;
Łukasz Pałucha, Manager ds. spedycji i transportu w Pol-Mare;
Jacek Choromański, Adwokat w kancelarii Miller Canfield.

Cel szkolenia:
─         ułatwienie dużej liczbie przedsiębiorców, szczególnie MŚP działającym na terenie Polski, rozwoju działalności w oparciu o dostawy towarów i usług dla rządu USA.
─         uzyskanie informacji na temat najczęstszych kategorii towarów i usług zamawianych przez amerykańskie bazy wojskowe.
─         wyjaśnienie procedury amerykańskiego systemu zamówień publicznych na podstawie przewodnika powstałego na zamówienie MRPiT „Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce” firmy Poland-U.S. Operations.

Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Szkoleniowiec: Poland-U.S. Operations, firma doradcza specjalizująca się w relacjach polsko-amerykańskich w dziedzinie obronności.

Termin dokonania rejestracji: przedłużony do 18 czerwca 2021 r. do godz. 8.00
Rejestracja poprzez poniższe łącze: LINK

 Załącznik: Szkolenie online 18.06.2021 – klauzula informacyjna RODO

 *UWAGA! Liczba miejsc ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy zastrzegają możliwość udziału max. 2 osób z danej firmy/instytucji.
Link do udziału w szkoleniu wraz z hasłem dostępu zostanie przesłany po zamknięciu rejestracji,
tj. po 15.06.2021 r.
Kontakt w sprawie rejestracji: email: tradeoffice@umww.pl lub tel. 061-626-62-62.