Programowanie przez zabawę

Podczas wczorajszego posiedzenia Panelu „Rozwój oparty na ICT” – jednej z inteligentnych specjalizacji Wielkopolski – zaprezentowana została nowa Regionalna Strategia Innowacji dla Wielkopolski 2030. Zakres specjalizacji obejmuje dwa obszary: technologie dla innowacyjnych społeczności oraz  biznesowe zastosowania ICT. Pierwsze z nich służą rozwojowi inteligentnego otoczenia człowieka w sferze prywatnej i publicznej. Wśród technologii dla innowacyjnych społeczności można wymienić zintegrowane systemy usług publicznych, np. inteligentne systemy transportowe, energetyczne, oświetleniowe oparte na wykorzystaniu Big Data, systemów zarządzania danymi, systemów osadzonych oraz działania w obszarze Smart City. Biznesowe zastosowania ICT odnoszą się w szczególności do wyspecjalizowanych produktów i usług informatycznych wspierających rozwój pozostałych specjalizacji regionu. Specjalizacja jest silnie związana z rozwojem innych branż, w których wykorzystanie technologii informacyjnych jest kluczowe z punktu widzenia dostosowania wyrobów do oczekiwań i wymagań klientów oraz uwzględniane w przypadku, jeśli proponowane rozwiązania służą rozwojowi innego obszaru specjalizacji dla Wielkopolski.

W posiedzeniu udział wziął także przedstawiciel BeCREO Technologies sp. z o.o., prezentując nagrodzony w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska- Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2020 interaktywny kurs do nauki programowania w formule gry hybrydowej z serii Scottie Go! Zadaniem firmy jest inspirowanie i rozwijanie najnowocześniejszych produktów oraz rozwiązań dla edukacji – dzieci w wieku 4-15 lat, ale także starszych. Rozwiązania poparte są między innymi badaniami i testami przeprowadzonymi w Laboratorium Szkoły Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz wdrożeniami w szkołach polskich i zagranicznych. Kurs programowania dla najmłodszych to nauka przez zabawę, pisanie algorytmów, sterowanie różnymi postaciami na scenie, koncepty programistyczne, specjalne konto nauczyciela w aplikacji oraz konta uczniów i grup.

Spotkanie było również okazją do prezentacji projektu „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków WRPO na lata 2014-2020. W ramach projektu, do którego zgłaszać mogą się firmy poszukające nowych obszarów rozwoju, oferowany będzie audyt wodorowy, indywidualne doradztwo, promocja biznesu, dostęp do wiedzy oraz sieci kontaktów związanych z tematyką wodorową, współpraca z podmiotami na regionalnym i międzynarodowym rynku gospodarki wodorowej, a także udział w światowych wydarzeniach wodorowych.

Jako przykład firmy prowadzącej swoją działalność w obszarze gospodarki wodorowej, wpisującej się w inteligentną specjalizację Wielkopolski „Rozwój oparty na ICT”, przedstawiono francuską firmę Persee, która stworzyła i rozwija platformę IoT (Internet Rzeczy) służącą do monitorowania i optymalizacji, w czasie rzeczywistym, źródeł energii opartych na wodorze. Rozwiązania Persee mają wspierać rozwój technologii wodorowych w sektorze transportowym, mieszkaniowym oraz Power-to-gas. Dzięki platformie użytkownik ma dostęp do informacji na temat kompleksowego portfolio pojazdów napędzanych wodorem, które są lub wkrótce będą dostępne w Europie oraz stacji tankowania wodoru. Narzędzie wykorzystuje różne technologie do symulacji i przewidywania operacji tankowania i zapotrzebowania na energię.