Otwarcie Wystawy Wodorowej

15 marca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyło się otwarcie Wystawy Wodorowej. Ekspozycja składa się z szeregu eksponatów wykorzystywanych w produkcji, dystrybucji i wykorzystaniu wodoru, np. polskiego elektrolizera PEM, zbiorników i kotłów wodorowych oraz elementów laboratoryjnych, uzupełnionych o informacje na temat funkcjonowania i zastosowania technologii wodorowych.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli  przedstawiciele m.in. Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Politechniki Poznańskiej. Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. 

Projekt „Wodór – odpowiedź naukowców na wyzwania energetyczne, klimatyczne i środowiskowe” ma na celu przedstawienie społeczeństwu propozycji naukowców i inżynierów z dziedziny transformacji energetycznej. Jego głównym celem jest stworzenie pierwszego w Polsce punktu informacyjno-konsultacyjnego oraz wystawy tematycznej, skupiających wiedzę na temat technologii wodorowych. Projekt prowadzony jest przez Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Ponadto w ramach projektu udostępniony zostanie bezpłatny punkt informacyjny dla społeczeństwa. To miejsce stanowić będzie źródło solidnej wiedzy na temat wodoru i jego różnorodnych zastosowań, a także dostarczy specjalistycznej wiedzy, która może zainteresować przedsiębiorców, spółki miejskie, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Instytucje Otoczenia Biznesu, dziennikarzy oraz nauczycieli. W ten sposób powstanie unikalne, zintegrowane źródło informacji, które jest dostępne dla wszystkich segmentów społeczeństwa, odgrywających niezaprzeczalnie kluczową rolę w procesie transformacji wodorowej.  Naukowcy i eksperci ds. gospodarki wodorowej są dostępni po wcześniejszym umówieniu, aby wprowadzić zainteresowane osoby w fascynujący świat wodorowej przyszłości.

Wystawa jest otwarta do 15 czerwca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Pawilon nr 1, wejście nr 11 od ul. Głogowskiej. Wstęp jest bezpłatny.