Województwo Wielkopolskie wystawcą na największym corocznym wydarzeniu poświęconym wodorowi w Europie – Europejski Tydzień Wodoru 2023

W dniach 20-24 listopada w Brukseli miało miejsce największe coroczne wydarzenie poświęcone wodorowi w Europie, którego współorganizatorami są: Komisja Europejska, stowarzyszenie Hydrogen Europe oraz Partnerstwo na Rzecz Czystego Wodoru. Europejski Tydzień Wodoru 2023 zgromadził ponad 8000 uczestników, którzy mieli okazję wziąć udział w ponad 25 sesjach, w ramach konferencji politycznej i forum wysokiego szczebla, forum B2B oraz nawiązać współpracę w trakcie spotkań networkingowych m.in. z podmiotami, które swoją obecność na wydarzeniu zaznaczyły wystawieniem stoisk. Na terenie brukselskiego EXPO zostały zaprezentowane najnowsze technologie wodorowe, elektrolizery i ogniwa paliwowe, a także aplikacje takie jak ciężarówki, samoloty, autobusy i samochody. Wydarzenie zgromadziło decydentów i zainteresowane strony związane z wodorem w celu omówienia najnowszych osiągnięć, wyzwań i możliwości w tym sektorze.

Podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pan Jacek Bogusławski, na zorganizowanych spotkaniach, rozmawiał m.in. z dr Tudor Constantinescu, Głównym Doradcą Dyrektora Generalnego ds. Energii w Komisji Europejskiej oraz Jorgo Chatzimarkakis, Dyrektorem Generalnym Hydrogen Europe o działaniach, jakie podejmujemy w Wielkopolsce w obszarze gospodarki wodorowej.  Spotkał się również m.in. z przedstawicielami inicjatywy Baltic Sea Region Hydrogen Council, a także uczestniczył w spotkaniu networkingowym w siedzibie NCBR w Brukseli. Województwo Wielkopolskie jako jedyny polski region znalazło się wśród 207 wystawców
i współwystawców reprezentujących firmy, instytucje naukowe, władze krajowe, regionalne, projekty energetyczne.

Miało miejsce również robocze spotkanie wyłonionych w konkursie Instytucji Zarządzających do otrzymania pomocy technicznej w celu stworzenia synergii z Partnerstwem na Rzecz Czystego Wodoru. Wielkopolska jest jedynym regionem z Polski, który otrzymał możliwość skorzystania ze wsparcia.

Nasz region jest w trakcie procedury przystąpienie do Hydrogen Europe – najbardziej reprezentatywnej sieci wodoru i ogniw paliwowych w Europie liczącej ponad 500 członków, w tym ponad 38 europejskich regionów. Będziemy pierwszym regionem z Polski reprezentującym wielkopolskich interesariuszy w tym ważnym europejskim gremium.

Europejski Tydzień Wodoru 2023 w liczbach:

Zwiedzający: ponad 8000

Wystawcy i współwystawcy: 207

Hale wystawiennicze: 2

Polskie stoiska: 3

Polscy wystawcy i współwystawcy: 7

Sesje: ponad 25

Prelegenci: ponad 200

Reprezentowane kraje: 26

Następujące kraje miały swoje stoisko na Europejskim Tygodniu Wodoru: Szwajcaria, Belgia, USA, Niderlandy, Hiszpania, Norwegia, Polska, Francja, Niemcy, Dania, W. Brytania, Włochy, Japonia, Szwecja, Zach. Macedonia, Brazylia, Grecja, Czechy, Austria, Finlandia, Południowa Korea, Luksemburg, Węgry, Portugalia, RPA, Kanada

 Agenda forum wysokiego szczebla objęła min. takie kwestie jak:

  • Magazynowanie czystego wodoru w Europie
  • Bank wodoru
  • Zwiększanie skali produkcji elektrolizerów
  • Zapewnienie odpornego łańcucha dostaw wodoru w UE poprzez plan przemysłowy Zielonego Ładu
  • Rola wodoru w dekarbonizacji transportu drogowego
  • Wyzwanie związane z importem wodoru: strategiczna rola portów UE
  • Budowa i zwiększanie skali dolin wodorowych w Europie

Forum B2B poświęcone było m.in.:

  • Regulacjom, kodeksom i standardom: Przewodnik po handlu wodorem
  • Finansowaniu globalnego ekosystemu wodorowego
  • Skroplony wodór: niewykorzystany potencjał?
  • Pochodne i nośniki wodoru
  • Wodór dla budynków i ciepłownictwo przemysłowe
  • Ścieżki produkcji wodoru (elektroliza w wysokiej temperaturze, piroliza biomasy i metanu)

 

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie  pn. „E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm”

Departament Gospodarki UMWW informuje o organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą,
we współpracy z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową, bezpłatnym szkoleniu stacjonarnym
„E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm
”, realizowanym w ramach projektu cross-border.pl.

Wydarzenie adresowane jest do pracowników lub właścicieli małych lub średnich firm
w województwie wielkopolskim, posiadających własną markę lub zajmujących się dystrybucją
i realnie rozważających rozpoczęcie sprzedaży poza granicami Polski w e-commerce oraz zastanawiających się, w jaki sposób rozpocząć działania sprzedażowe za granicą w swojej firmie.

 

Data: 30.11.2023 r., w godz. 10:00 – 15:00.

Miejsce: Beyond.pl Data Center Kampus, Poznań,  ul. Adama Kręglewskiego 11.

Agenda oraz rejestracja:  www.cross-border.pl/szkolenia

 

Szkolenie zostało objęte Patronatami Honorowymi: Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Patronami szkolenia są Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji i Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

 

Źródło:

Krajowa Izba Gospodarcza

Warsztat ”Design  Thinking: Odkrywanie Potrzeb i Testowanie Rozwiązań”

Szanowni Państwo,

w ramach projektu „Life After Coal” Poznański Park Naukowo-Technologiczny podejmuje wiele wspólnych inicjatyw. Jednym z zadań jest realizacja szkoleń, których grupę docelową stanowią przedsiębiorcy z Wielkopolski Wschodniej.

Mając na celu dotarcie do jak najszerszej grupy zainteresowanych przekazujemy informację o zbliżającym się warsztacie pt. ”Design  Thinking: Odkrywanie Potrzeb i Testowanie Rozwiązań”.

Jest to już kolejne bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców z rejonu Wielkopolski Wschodniej, które odbywa się w ramach naszego projektu.

Podejście Design Thinking, skupione na użytkowniku, pozwala tworzyć produkty i usługi, które odpowiadają zarówno uświadomionym, jak i nieuświadomionym potrzebom klienta. Celem tej metody jest kreowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które są dokładnie dopasowane do oczekiwań rynku.

Udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom nie tylko zrozumieć, ale i nauczyć się działać zgodnie z zasadami Design Thinking. Świadomość tego, jak kluczową rolę w tworzeniu produktów lub usług pełnią ludzkie potrzeby, umożliwi uczestnikom szkolenia projektowanie rozwiązań, które będą w bezpośredni sposób odpowiadać na problemy oraz wymagania ich użytkowników.

Uczestnicy szkolenia przejdą przez cały cykl Design Thinking, począwszy od badania potrzeb konsumentów, przez projektowanie, aż po testowanie prototypów. Wiedzę zdobędą nie przez teorię, lecz również przez bezpośrednie doświadczenia. Jest to kluczowe dla zrozumienia i zastosowania tej metody w praktyce.

Spotkanie skierowane jest do:
– przedsiębiorców z sektora MŚP (w tym pracowników firmy),
– osób fizycznych poszukujących pracy lub planujących rozpocząć działalność gospodarczą,
– absolwentów wchodzących na rynek pracy.

Organizatorem szkolenia jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny, realizujący projekt „Life After Coal”.

Termin szkolenia: 06.12.2023r. (środa), godz. 10:00 – 15:15.

Miejsce szkoleniaZakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Zofii Urbanowskiej 9, 62-500 Konin.

Formularz zgłoszeniowy

W razie jakichkolwiek pytań dot. szkolenia prosimy o kontakt z Panią Karoliną Halladin pod numerem telefonu: 696 012 126 lub adresem e-mail: life@ppnt.poznan.pl

Zaproszenie na konferencję online dla przedsiębiorców „Wsparcie dla biznesu – bezpieczny eksport szansą na rozwój firm”.

Departament Gospodarki UMWW zaprasza na kolejne wydarzenie Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju
w ramach cyklu spotkań biznesowych – konferencję online pt. „Wsparcie dla biznesu – bezpieczny eksport szansą na rozwój firm”. Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2023 r. i będzie poświęcone tematom związanym z poszukiwaniem nowych rynków zbytu i możliwości finansowania ekspansji zagranicznej.

Prelegenci z instytucji publicznych wspierających polski biznes zagranicą zaprezentują m.in. następujące zagadnienia:

  • jak przyspieszyć internacjonalizację firmy i budować zyskowny biznes na rynkach zagranicznych?
  • jakie rynki są perspektywiczne?
  • jak eliminować bariery w handlu zagranicznym?
  • jakie są konkretne rozwiązania finansowe dla tych, którzy chcą eksportować, inwestować i rozwijać się zagranicą?
  • jak pozyskać wsparcie z funduszy UE?
  • jak zabezpieczyć realizację umów?
  • jakie są możliwości bezpłatnego portalu Access2Markets Komisji Europejskiej pomagającego firmom w ekspansji międzynarodowej?

Organizatorami konferencji są Wielkopolski Funduszu Rozwoju sp. o.o. oraz Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji, a partnerami Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje i program: https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/konferencja-online-wsparcie-dla-biznesu-bezpieczny-eksport-szansa-na-rozwoj-firm/

Zgłoszenia: https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/konferencja-online-wsparcie-dla-biznesu-bezpieczny-eksport-szansa-na-rozwoj-firm/