17 maja 2023 r. podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, podobnie jak rok temu, odbyło się Zgromadzenie Ogólne Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Przewodniczący WPW Pan Jacek Bogusławski, witając przybyłych podkreślił, że czas i miejsce spotkania nie są przypadkowe, bowiem celem H2POLAND, podobnie jak Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, jest prezentacja stanu wiedzy i rozwiązań na świecie w zakresie całego łańcucha gospodarki wodorowej. Cieszy zainteresowanie tematyką wodorową coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców, naukowców, samorządowców. Nasza wodorowa rodzina liczyła w maju ubiegłego roku 107 osób, dzisiaj jest nas 142. Najliczniejszą grupę wodorowych entuzjastów stanowią członkowie Panelu Biznesu – 78 osób, następnie przedstawiciele nauki – 25 osób, w Panelu Obywatelskim pracują 24 osoby, a 15 członków wchodzi w skład Panelu Liderów Samorządowych.
Podsumowując w wielkim skrócie ubiegły rok, a także minione miesiące tego roku, na szczególną uwagę zasługują działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego służące budowie sieci współpracy z zagranicznymi podmiotami, których wiedza i doświadczenie są istotne w tworzeniu regionalnego ekosystemu gospodarki nisko i zeroemisyjnej, takie jak: stoisko regionalne H2Wielkopolska na targach Hydrogen + Fuel Cells EUROPE w Hanowerze, stoisko regionalne H2Wielkopolska na targach International Hydrogen & Fuel Cell Expo w Tokio, wizyta studyjna
z udziałem przedstawicieli wielkopolskiego biznesu do Wielkiej Brytanii, w tym m.in. w Manchester Fuel Cell Innovation Centre, działającej w ramach Manchester Metropolitan University – jednostce badawczej zajmującej się rozwojem technologii wodorowych ogniw paliwowych we współpracy
z biznesem, wizyta studyjna w Goteborgu w ramach konkursu Edukacja Wodorowa z udziałem nauczycieli Szkoły Wodorowej, przystąpienie do platformy European Hydrogen Valleys S3 Partnership, wizyta w Cottbus i Brukseli, w tym m.in. udział w 2. Polsko-Niemieckim Spotkaniu Energetycznym, konferencji Go Green – Hydrogen Solutions from Poland and Belgium.
Korzystając z okazji Pan Jacek Bogusławski raz jeszcze podziękował za udział w konsultacjach społecznych oraz zgłaszanie cennych wniosków i uwag do „Strategii rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 z perspektywą do roku 2040”, uwzględniającej potrzeby wszystkich kluczowych interesariuszy oraz regionalne uwarunkowania rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
Spotkanie zakończyły wystąpienia przewodniczących poszczególnych Paneli prezentujące przedsięwzięcia, inicjatywy, projekty związane z gospodarką wodorową podjęte przez poszczególne podmioty, których przedstawiciele zasiadają w Wielkopolskiej Platformie Wodorowej.