12 marca 2024 roku w Domu Technika NOT w Poznaniu odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Wielkopolskich Inteligentnej Specjalizacji „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy pana Romana Długiego reprezentującego firmę ASKET, członka Grupy Roboczej i Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji, gremiów zaangażowanych w proces przedsiębiorczego odkrywana (PPO) w Wielkopolsce.
Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Mechaników Polskich (oddział poznański) oraz Wielkopolskie Obserwatorium Innowacji działające w strukturze Departamentu Gospodarki UMWW, które tworzy warunki do współpracy środowiska biznesu, nauki, samorządu i społeczeństwa obywatelskiego w ramach PPO, opisanego w Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030.
Tematem przewodnim spotkania były zagadnienia związane z gospodarką paliwowo–energetyczną opartą na agrobiomasie oraz jej zastosowanie w urządzeniach kotłowych i ciepłownictwie. W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele nauki reprezentujący kilka Wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego, Poznańskiego Instytutu Technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz, Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Urzędu Regulacji Energetyki o/Poznań i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników.
W pierwszej części spotkania zostały przybliżone zagadnienia związane z agrobiomasą drzewną i niedrzewną, wymagania jakościowe oraz kwestie urządzeń kotłowych i ciepłownictwa zasilanego lokalną agrobiomasą. W dalszej części spotkania poświęconej na dyskusję zwracano uwagę na konieczność zapewnienia energii cieplnej
i energetycznej pochodzącej z różnych źródeł, wymóg ten stosowany jest między innymi w Niemczech przy dofinansowaniu projektów. Eksperci zajmujący się gospodarką paliwowo-energetyczną wskazywali na wyzwania związane z logistyką i standaryzacją materiału pochodzącego z biomasy oraz na aspekt społecznej akceptacji wśród rolników. Spotkanie zakończyła propozycja zawiązania Grupy Roboczej na rzecz gospodarki paliwowo-energetycznej opartej na agrobiomasie oraz organizacji spotkania wyjazdowego, który przybliży funkcjonowanie urządzeń produkujących ciepło dla lokalnych społeczności.
Spotkanie potwierdziło potrzebę nawiązywania bezpośrednich kontaktów, prowadzenia dialogu, wymiany poglądów, doświadczeń, aktualnej wiedzy pomiędzy różnymi interesariuszami reprezentujących środowiska biznesu, nauki, samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych.