Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przekazuje Państwu Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030 (RIS 2030) zatwierdzoną przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałą 3099/2020 z dnia 29.12.2020.
RIS 2030 stanowi dokument strategiczny, który jednocześnie jest narzędziem budowania regionalnego systemu innowacji. Strategia ta stanowi podstawę do wykorzystywania środków z Funduszy Strukturalnych i Spójności na działania innowacyjne. Wspomaga władze regionalne w budowaniu trwałych struktur na rzecz rozwoju innowacyjności regionu oraz przyczynia się do wskazania priorytetów rozwoju, określając kierunki polityki innowacyjnej i sposoby optymalizacji regionalnej infrastruktury wspomagającej innowacyjność zwłaszcza do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Inteligentne specjalizacje zidentyfikowane w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania prowadzą do koncentracji dostępnych zasobów na ograniczonej liczbie celów gospodarczych.
W celu wzmocnienia roli interesariuszy w programowaniu i wdrażaniu, Strategia poddana została konsultacjom społecznym. Aktualizacja dokumentu jest jednak procesem ciągłym, gdyż zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie projektowania Regionalnych Strategii Innowacji, charakter niniejszego dokumentu umożliwia dokonywanie zmian w całym okresie obowiązywania. RIS 2030 jest dokumentem otwartym na dalsze konsultacje w ramach Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania. Z uwagi na fakt, iż Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze szczegółowych wytycznych dot. perspektywy finansowej na lata
2021-2027, w tym Umowy Partnerstwa czy przyszłych Programów Operacyjnych, Regionalna Strategia Innowacji dla Wielkopolski 2030, będzie poddana weryfikacji w drugiej połowie
2021 r. W ramach Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania (PPO), Departament Gospodarki (Wielkopolskie Obserwatorium Innowacji) będzie w tym czasie prowadził stałe konsultacje społeczne i przyjmował Państwa uwagi/komentarze odnośnie RIS 2030.
Mając powyższe na uwadze, Departament Gospodarki zaprasza do czynnego angażowania się w PPO w ramach Wielkopolskiej Platformy Specjalizacji. Członkostwo w Wielkopolskiej Platformie Specjalizacji otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych podmiotów gospodarczych, jednostek naukowo-badawczych, instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych.
W ramach Wielkopolskiej Platformy Specjalizacji funkcjonuje sześć Paneli odpowiadających sześciu inteligentnym specjalizacjom regionu wyłonionym w ramach PPO:
– Panel biosurowców i żywności dla świadomych konsumentów,
– Panel wnętrz przyszłości,
– Panel przemysłu jutra,
– Panel wyspecjalizowanych procesów logistycznych,
– Panel rozwoju opartego na ICT,
– Panel nowoczesnych technologii medycznych.
Opis Inteligentnych Specjalizacji zmieszczony jest w udostępnionej Państwu Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030.
Celem działania Wielkopolskiej Platformy Specjalizacji jest doskonalenie polityki gospodarczej i innowacyjnej regionu poprzez wzmacnianie zaangażowania i synergii pomiędzy podmiotami, zarówno działającymi w ramach obszarów specjalizacji, jak i w ramach obszarów międzybranżowych. Wielkopolska Platforma Specjalizacji służyć ma podnoszeniu świadomości przedsiębiorstw, władz, sektora nauki, instytucji otoczenia biznesu oraz społeczeństwa odnośnie generowania i wdrażania innowacji oraz roli polityki innowacyjnej w rozwoju regionu.
Nadesłane uwagi będą konsultowane w ramach poszczególnych Paneli Specjalizacji. Zainteresowanych udziałem w pracach Paneli prosimy o przesłanie zgłoszenia wraz ze wskazaniem Panelu do Wydziału Wielkopolska 2050 Departamentu Gospodarki (beata.zagrodzka-blok@umww.pl).
Uwagi do RIS 2030 prosimy o przesyłanie do Wielkopolskiego Obserwatorium Innowacji Departamentu Gospodarki (marek.przybyl@umww.pl).
Odnośnik: RIS2030-k2