Podczas dzisiejszego posiedzenia Panelu „Wnętrza przyszłości” – jednej z inteligentnych specjalizacji Wielkopolski – zaprezentowana została nowa Regionalna Strategia Innowacji dla Wielkopolski 2030, która rozszerzyła zakres specjalizacji o obszary związane z budownictwem inteligentnym oraz m.in. z inteligentnymi materiałami, nanomateriałami, polimerami, a także o wirtualne i szybkie prototypowanie oraz o materiały i technologie wytwarzania i montażu obiektów kubaturowych w warunkach kosmicznych.
W posiedzeniu udział wzięła prof. dr hab. Katarzyna Laskowska z Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która przedstawiła program edukacji projektantów we współpracy z przemysłem. Program Edukacyjno-Projektowy autorstwa prof. K. Laskowskiej stanowi platformę wymiany doświadczeń, budowania języka komunikacji i relacji.
Bezpośrednia współpraca nauki z biznesem przynosi wymierne korzyści w postaci między innymi szkoleń, badań ilościowych i jakościowych w zakresie wiedzy o potrzebach, konsultacji z praktykami i technologami, transferu wiedzy i technologii, procesu prototypowania i wdrażania do produkcji, promocji badań i projektów, praktyk, staży po pierwsze zatrudnienie.
Spotkanie było również okazją do prezentacji projektu „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach projektu, do którego zgłaszać mogą się firmy poszukające nowych obszarów rozwoju, oferowany będzie audyt wodorowy, indywidualne doradztwo, promocja biznesu, dostęp do wiedzy oraz sieci kontaktów związanych z tematyką wodorową, współpraca z podmiotami na regionalnym i międzynarodowym rynku gospodarki wodorowej, a także udział w światowych wydarzeniach wodorowych.