Podczas piątkowego webinarium z udziałem Pana Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej oraz Członków Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, zaprezentowane zostały rozwiązania legislacyjne w zakresie wprowadzenia technologii wodorowych w Wielkiej Brytanii i Australii. Gośćmi „spotkania na łączach” byli Pani dr Justyna Kulczyk-Małecka – pracownik naukowy Manchester Metropolitan University, Pan Jakub Wilchelm – kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Sydney oraz Pan Wojciech Andrzejewski z Kancelarii Prawnej Piszcz i Wspólnicy.
W Wielkiej Brytanii działa na przykład Hydrogen Taskforce – koalicja największych innowacyjnych przedsiębiorstw, której celem jest zabezpieczenie roli wodoru w przyszłej gospodarce energetycznej, poprzez między innymi stworzenie strategii wodorowej, wsparcie budowy 100 stacji tankowania wodoru na terenie kraju do 2050 roku, opracowanie planów finansujących produkcję wodoru dla przemysłu jako domieszki do gazu ziemnego w ciepłownictwie, energii elektrycznej i w transporcie.
Rząd brytyjski zainwestował ponad 90 milionów £ w projekty wodorowe, w tym 70 milionów obejmie między innymi finansowanie niskoemisyjnych zakładów produkcji wodoru na dużą skalę w Mersey oraz w pobliżu Aberdeen. Natomiast 20 milionów zostanie przeznaczone na finansowanie projektów mających zmniejszyć emisję i rachunki gospodarstw domowych w ramach dziewięciu brytyjskich lokalnych projektów „inteligentnej energii”.
Jak wynika z obliczeń, ponad 250 000 osób może mieć swoje domy zasilane z lokalnych źródeł odnawialnych, co może doprowadzić, dzięki rządowemu dofinansowaniu, do obniżenia nawet o połowę rachunków za energię.
W Wielkiej Brytanii pojazdy elektryczne na baterie lub wodorowe ogniwa paliwowe nie są opodatkowane, z wyjątkiem spalinowych pojazdów zasilanych wodorem.
Australia nie ma obecnie spójnych regulacji prawnych dotyczących wodoru, jednak rząd federalny planuje tworzyć ramy prawne w oparciu o sześć dziedzin: Narodową Strategię Wodorową powstałą pod koniec ubiegłego roku, koordynację współpracy, regulacje prawne ograniczające bariery związane z gospodarką wodorową, standaryzację rozwiązań na całym świecie, infrastrukturę, zachęty w postaci między innymi grantów, ulg podatkowych.
Zarówno w przypadku Wielkiej Brytanii, jak i Australii tworzy się na poziomie lokalnym dokumenty strategiczne dotyczące gospodarki wodorowej, które następnie stanowić będą podstawę do opracowania dokumentów na poziomie krajowym. Zdaniem mecenasa Wojciecha Andrzejewskiego, ścieżka legislacyjna powinna prowadzić właśnie od budowy strategii do konkretnych regulacji. Kluczowym zadaniem jest przyjęcie w Polsce, będącej obecnie w fazie projektu, polityki energetycznej państwa, uwzględniającej rozwiązania w obszarze technologii wodorowych.