7 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się spotkanie Grup Roboczych Inteligentnych Specjalizacji oraz Członków Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, w którym uczestniczyli również zaproszeni przedstawiciele Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. Tematem przewodnim spotkania były rozwiązania wodorowe w mieszkalnictwie oraz sektor budownictwa energooszczędnego jako nowa podregionalna inteligentna specjalizacja. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 90 osób.
Spotkanie otworzył Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który powitał uczestników i podkreślił znaczenie Grup Roboczych IS oraz Wielkopolskiej Platformy Wodorowej w kształtowaniu naszego regionu i budowaniu nowoczesnej, zeroemisyjnej gospodarki Wielkopolski.
Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z projektami osiedli wodorowych w Śremie i Pile, które zaprezentowali dr Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu i Przewodniczący Panelu Liderów Samorządowych Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Pan Wiesław Małaszniak, Prezes Zarządu Śremskie TBS Sp. z o.o. oraz Pani Marlena Bakuła-Zdzierela, Prezes Zarządu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Pile Sp. z o.o. O budowie wodorowego domu pokazowego opowiedział Pan Piotr Napierała, Prezes Zarządu Virtud Sp. z o.o., laureat ostatniej edycji konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”.
W dalszej części spotkania przedstawiciele uczelni wyższych przybliżyli uczestnikom wydarzenia zagadnienia związane z budownictwem energooszczędnym. Pan Hugon Kowalski, architekt, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu przedstawił nowoczesne trendy w architekturze. Następnie dr inż. Andrzej Górka z Politechniki Poznańskiej omówił rozwiązania budowlane i instalacyjne w budownictwie energooszczędnym, w tym wyzwania z zakresu inżynierii środowiska i budownictwa. Reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, profesor dr hab. Radosław Mirski zapoznał zgromadzonych z zagadnieniem budownictwa naturalnego i jego relacjach z budownictwem energooszczędnym.
Wydarzenie zakończyło wystąpienie Pani Moniki Danelskiej, przedstawicielki Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, która opowiedziała o możliwościach finansowania zrównoważonych inwestycji mieszkaniowych przez samorządy i inne podmioty publiczne w ramach Funduszy Europejskich, w tym FEW 2021+.