W dniach 19-20 listopada 2019 miała miejsce wizyta przedstawicieli projektu RELOS3 w Groningen, Holandia. Uczestnicy wyjazdu z Wielkopolski mieli okazję spotkać się z przedstawicielami władz prowincji Groningen oraz przedstawicielem New Energy Coalition , realizatorem projektu HEAVENN – holenderskiej Doliny Wodorowej.
Północna Holandia jest pierwszym regionem, który otrzymał dotację z FCH JU (Wspólne Przedsięwzięcie ds. Ogniw Paliwowych i Wodoru Komisji Europejskiej) na kompleksowy projekt Doliny Wodorowej w wysokości 20 milionów euro przy 70 milionach euro współfinansowania publiczno-prywatnego. Sześcioletni projekt rozwija zielony łańcuch wodorowy w północnej Holandii.
Bardzo ciekawa dla realizatorów projektu RELOS3 okazała się również łączona sesja warsztatowa
z projektem Beyond EDP Interreg Europe, na której mieli możliwość zapoznania się i dyskusji nt. pobudzenia regionalnej gospodarki wodorowej z Dziekanem Centrum Ekspertyz Energetycznych, Uniwersytetu Nauk Stosowanych Hanze w Groningen, Panem Jan-jaap Aué.
W wyjeździe do Groningen uczestniczyli interesariusze projektu z Wielkopolski, z Urzędu Miasta Piły – Pani Wiceprezydent Beata Dudzińska, z Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego – Pani Katarzyna Karaś oraz przedstawiciele zespołu projektowego z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Więcej o projekcie Relos3
Projekt RELOS3 przybliża tematykę strategii inteligentnych specjalizacji i jej realizacji na poziomie lokalnym. Wizyta u holenderskiego partnera projektu RELOS3 dotyczyła finalizacji najważniejszego efektu projektu tj. planów działań. Regionalny Plan Działań dla Wielkopolski pt. „Transformacja gospodarcza subregionów
w Wielkopolsce – kierunek wodór” nawiązuje do ważnej refleksji powstałej w ramach „procesu uczenia się”, będącego istotnym aspektem projektów realizowanych w ramach Programu Interreg Europe, a mianowicie że inteligentne specjalizacje mogą wyjść poza tzw. polityki sektorowe. Przykładowo wychodzą poza politykę naukową, gospodarczą czy usługi publiczne. W takim podejściu dużą rolę mogą odegrać tzw. polityki misyjne podejmujące ważne wyzwania społeczno-gospodarcze oraz wykorzystują wiele ról, które spełniają władze lokalne, w tym inicjowania innowacji w sektorze usług publicznych jak np. transport, edukacja, dostarczenie mediów i ochrona środowiska.
Dla Wielkopolski wyzwaniem jest stymulowanie rozwoju gospodarki. Realizacja polityk misyjnych pozwala
z tym wyzwaniem się mierzyć i daje szansę na zrównoważony rozwój, odpowiednie wykorzystanie koniunktury na zielone rozwiązania, w tym produkty i usługi gospodarki niskoemisyjnej oraz wypełnienie zobowiązań klimatycznych. Pozwala również zadbać o dziedzictwo przyrodnicze dla przyszłych pokoleń. Stąd też Regionalny Plan Działań dotyczy złożonego i wieloletniego procesu transformacji gospodarczej na poziomie regionu oraz subregionów w kierunku zrównoważonego rozwoju, w szczególności z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz rozwoju całego łańcucha dostaw gospodarki wodorowej. Realizacja Planu będzie odbywać się w latach 2020-2021.
W projekcie RELOS3 biorą udział:
- Miasto Tartu (Estonia),
- Obszar Metropolitalny Bolonia (Włochy),
- Maltańska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Malta),
- Miasto Emmen (Holandia),
- Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
w Poznaniu (Polska) – realizator projektu Departament Gospodarki, - Agencja Rozwoju Gospodarczego Sabadell (Hiszpania)