Skutki zmian klimatycznych, presja urbanizacyjna oraz bezpieczeństwo mieszkańców – to główne wyzwania współczesnych miast. W odpowiedzi na nie, z inicjatywy Centrum GovTech działającego w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polski Fundusz Rozwoju uruchomił projekt „Programuj Miasta„, który ma na celu wspieranie innowacyjności i adaptowanie nowych technologii, a także wzmocnienie zdolności miast do szybszej i sprawniejszej reakcji na kryzysy.
W ramach cyklu odbędą się dwa hackathony, czyli maratony programowania, w których udział weźmie kilkuset uczestników, walczących o pulę nagród wynoszącą 280 tys. zł. Pierwsze wydarzenie – Hack2React – odbędzie się w między 16 a 18 czerwca, a kolejny hackathon, HackSQL – w październiku 2023 roku.
8 maja rozpoczął się nabór wyzwań miejskich do pierwszego hackathonu, związanych z jednym z czterech obszarów: dobrostanem mieszkańców, gospodarką przestrzenną, zarządzaniem kryzysowym i zmianami klimatycznymi. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną cztery najciekawsze wyzwania, z którymi zmierzą się najlepsi programiści z całej Polski, by w ciągu 48 godzin opracować innowacyjne rozwiązania, gotowe do wdrożenia w warunkach miejskich. Zwycięskie zespoły otrzymają nagrody o łącznej wartości 140 000 zł, które pokryją koszty przetestowania szytych na miarę rozwiązań w partnerskich samorządach. Miasta otrzymają także merytoryczne wsparcie przy procesie implementacji innowacji oraz będą miały okazję do popularyzacji miasta wśród młodych talentów.
Wyzwania można przesyłać najpóźniej do 21 maja 2023 roku. Po zakończonym naborze przedstawiciele 12 półfinałowych miast zostaną zaproszeni na dedykowane warsztaty, które pozwolą na precyzyjne zdefiniowanie problemu i przygotowanie danych niezbędnych do pracy zespołów.
Więcej informacji na temat projektu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://pfrdlamiast.pl/programuj-miasta
Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z webinaru, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się, czym jest rezyliencja miejska, poznali zalety aktywnego udziału w hacathonie, oraz zobaczyli jak wypełnić formularz zgłoszeniowy krok po kroku.
Webinar dostępny jest pod linkiem: https://youtu.be/VK4w6d0sU8Q.
Kontakt:
Marta Kupisz marta.kupisz@pfr.pl, tel: +48 539 522 274
Weronika Wesołowska weronika.wesolowska@pfr.pl, tel: +48 511 632 601