Wizyta studyjna Komisji Gospodarki w Tajlandii podczas wystawy Marka Wielkopolska na targach Food&Hospitality Thailand

W dniach 20-24 września 2022 roku Komisja Gospodarki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Pana Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Pani Marty Dzikowskiej, Przewodniczącej Komisji Gospodarki złożyła wizytę w Tajlandii w związku z kontynuacją programu aktywizującego obecność Wielkopolski na rynkach ASEAN – „Wielkopolska kierunek Azja”. Narzędziem do realizacji programu jest m.in. realizacja projektu „Gospodarna Wielkopolska” świadczącego wsparcie dla wielkopolskich przedsiębiorców planujących ekspansję eksportową  na nowe rynki obejmującego komponent promocji gospodarczej, inwestycyjnej, a także wystawę Marki Wielkopolska, współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

Podczas targów Food&Hospitality Thailand, jednej z najważniejszych imprez targowych  z obszaru rolno-spożywczego Południowej Azji, Departament Gospodarki zorganizował wystawę Marka Wielkopolska, w której uczestniczyło 10 wystawców reprezentujących wielkopolskie przedsiębiorstwa branży przetwórstwa rolno-spożywczego, instytuty naukowe oraz instytucje otoczenia biznesu.

W ramach pobytu oficjalna delegacja spotkała się z Panem Waldemarem Dubaniowskim, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii, Królestwie Kambodży, Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz w Republice Związku Mjanmy, Panem Norbertem Bąk, Kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego w Bangkoku, a także na stoisku targowym z Panem Chadchart Sittipunt, Gubernatorem Bangkoku oraz Panem Manu Leopairote, Prezesem Informa Markets, organizatorem targów.

Podczas spotkania z Ambasadorem omówiono przyszłe działania skierowane do wielkopolskich przedsiębiorców w ramach branż najbardziej perspektywicznych z punktu widzenia rynku tajskiego. Ważnym elementem rozmowy była także współpraca w ramach wymiany studenckiej pomiędzy wielkopolskim i tajskimi uczelniami wyższymi. Pan Ambasador wielokrotnie podkreślił modelowe i konsekwentne podejście władz Województwa Wielkopolskiego do współpracy pomiędzy podmiotami tajskimi i wielkopolskimi. Nasza aktywność na tym dalekim rynku jest bardzo zauważalna, co przekłada się m.in. na wzrost naszej wiarygodności, tak bardzo istotny z punktu widzenia podejmowania zobowiązań biznesowych czy też współpracy na innych polach życia społecznego.

Spotkanie w Zagranicznym Biurze Handlowym skupiło się na bardzo praktycznych aspektach dotyczących wchodzenia na rynek tajski, prowadzenia rozmów handlowych oraz najważniejszych branż, w których mają szansę wielkopolscy przedsiębiorcy. Członkowie Komisji Gospodarki zapoznali się również z szerokim wachlarzem usług świadczonych bezpłatnie przez biuro, które przekażą przedsiębiorcom w reprezentowanych przez siebie rejonach Wielkopolski.

Rozmowa z nowo wybranym Gubernatorem Bangkoku dotyczyła natomiast nakreślenia historii związanej z naszą obecnością na rynku tajskim, a także dalszych planów związanych z realizacją programu „Wielkopolska kierunek Azja”. Gubernator miał również okazję zwiedzić stoisko Województwa Wielkopolskiego, które było jednym z największych na tym wydarzeniu targowym.

Zarówno Gubernator, jak i Prezes Informa Markets byli pod dużym wrażeniem tak licznie zgromadzonych na stoisku przedstawicieli biznesu oraz nauki.

Program wsparcia wielkopolskich przedsiębiorców na rynkach Azji Południowo-Wschodniej będzie kontynuowany.